• https://www.facebook.com/psikofiz.yeni
  • https://twitter.com/pskalpardic
Neurofeedback ile iyileşme
  • Vücudumuzu çalıştırmak için birçok alet yapılmıştır
  • EEG Biofeedback de, beynimizi çalıştırmak için yapılmış olan bir cihazdır.

Neurofeedback, bireyin  kendi beyin dalgalarını değiştirerek, pek çok kullanım alanının yanı sıra, zihinsel performansını da arttırmasına yardımcı olan bir öğrenme tekniğidir.

Öğrenme süresince beynin elektriksel aktivitesi ekrandan an be an gözlemlenir ve istenen yönde olması halinde, uygulanan bireye  bir ödül sinyali ile ulaşır.

Bu teknik, kendi beyin dalgalarının işleyişiyle ilgili anlık bilgi verilirse, kişinin kendi beyin dalgalarını değiştirmeyi öğrenebileceği ve bu değişikliklerin genelde kalıcı olacağı ilkesine dayanır.

Yani neurofeedback, bir çeşit “beyin egzersizi” dir.

  • Neurofeedback nasıl uygulanır…

Seanslarda, baş bölgesine(saçlı deriye) ve kulak memelerine yerleştirilen EEG(Elektro Ensefalo Grafi) elektrotları aracılığıyla, beyin dalgaları görüntülenir. Bu işlem, bir doktorun kalbinizi dinlemesine ve/ veya kalp elektrosu ( EKG- elektrokardiyografi) çekmesine benzetilebilir. Elektrotlar, beyinden gelen elektriksel aktivite sinyallerini ekrana yansıtır.

Yüksek teknoloji ürünü yazılımlarla hazırlanan bilgisayar animasyonları aracılığıyla, çalışan kişi,  gelen ödül sinyalleri ile, beyin dalgalarını istenen, sağlıklı frekanslara değiştirmeyi öğrenir.

Sensörler,  sadece okuyucu görevini üstlenirken,uygulama sırasında beyne ısı, ışık, ışın, elektrik vb. uyarılar verilmemektedir. Bu sebeple  herhangi bir acı, ağrı veya başka bir hisse yol açmaz.

Oldukça eğlenceli hem de yararlı olan bu uygulama, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu başta olmak üzere, zihinsel performans yükseltme (sınav başarısı arttırma vb..)stres yönetimi gibi birçok alanda etkilidir.

Türkiye'de son yıllarda uygulanmaya başlanan Neurofeedback terapisi 1960'lardan beri, ABD dahil, dünyanın birçok ülkesinde hızlı bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Merkezimizde, temel psikoterapi tekniklerinin yanı sıra, anne-baba ve çocuklara davranış yönlendirme çalışmaları ile birlikte yürütülen neurofeedback uygulamaları başarı oranını yükseltmektedir.

 

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
1423 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Takvim
Ankara Psikolog

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret276062