• https://www.facebook.com/psikofiz.yeni
  • https://twitter.com/pskalpardic
Psikolojik Test Uygulamaları

WISC-R 

 

WISC-R David Wescler tarafından 1939 yılında hazırlanmış bir zeka testidir. İlk önce yetişkinler için ortaya çıkan bu test, yapılan düzenlemeler ile çocuklar için de yeniden tasarlanmıştır. WISC-R Çocuk Zeka Testi, 6 ila 16 yaş arası çocuklar içinuygundur. Bireysel olarak uygulanan bu test 1-1,5 saat sürmektedir. 

 

NPTB

 

Nöropsikolojik Testler; bellek, öğrenme, dikkat, dürtüsellik, otokontrol, planlama, organizasyon, dikkati sürdürme, soyutlama, görsel algı ve dil gibi karmaşık davranışlarımızı degerlendirilmesini saglar. 

 

AGTE

 

Ankara gelişim tarama envanteri (AGTE), bebek ve çocukların gelişimi ile ilgili derinlemesine ve sistemli bilgi sağlayan bir değerlendirme aracıdır. AGTE, 0-6 yaş bebek ve çocukların şu andaki gelişimini ve becerilerini anne-babalardan veya bakim verenlerden alınan bilgiler doğrultusunda değerlendirmektedir.

 

 

MMPI

 

Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri kapsamlı bir kişilik testidir. En önemli özelliği kişilik bozukluklarını da ölçümleyebiliyor olmasıdır. Sonuçları klinik doktor tarafından onaylanır. Psikolojik sorunları ortaya koyması açısından çok farklı bir testtir.

 

 

CAT 

 

Bu test, 3-10 yaş arası tüm çocuklara uygulanabilir. Ayrıca yine çocuğun yapısı ve büyümeyle ortaya çıkan problemlere çocuğun reaksiyonunun dinamik işleyişini de öğrenmeyi amaçlar.

 

TAT

 

Tematik Algı Testi, kendini daha çok kişilerarası ilişkilerde ve çevrenin algılanmasında gösteren kişilik dinamiklerini araştırmaya yönelik bir testtir. Amac, kişiliğin altında yatan dinamiklere ulaşarak,  ozellikle iç uyuşmazlıkları, baskın becerileri ve ilgileri, motivasyonları gormektir. 

 

 

          Ankara psikolog
çocuk ve ergen psikoloğu 
çocuk ergen psikolojik testleri
zeka testi
dikkat testi
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
918 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Takvim
Ankara Psikolog

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret276062