• https://www.facebook.com/psikofiz.yeni
  • https://twitter.com/pskalpardic

Dikkat! Okul Tatili Geldi

Geçtiğimiz hafta okulların kapanmasından itibaren binlerce çocuğumuzun yaz tatili başladı. Bu süreçte çocuklarımızın kendilerine ayırabilecekleri uzun bir zaman oluştu. Okul süresi boyunca çokça çalıştılar, yoruldular ve emek harcadılar. Tatil zamanı onlar için dinlenme ve enerjilerini tekrar toplama fırsatı verecektir.
Ancak bu döneminde ebeveynler olarak çocuklarımız için pozitif geçmesini sağlayabiliriz. Öncelikli olarak bu dönemi onlar için dinlenme ve kendilerini geliştirme dönemi olarak görmeliyiz. Uygun bir planlama ile ihtiyaçlarına yönelik güzel bir destek sağlayabiliriz. Hepimizin de bildiği gibi; çocuklarımız bu dönemin etkilerini bir sonraki okul döneminde göreceklerdir. Bu anlamda tatil süresince bunu dikkate almamız gerekli. Onların tatillerini verimli ve faydalı geçirmelerini sağlarken; bir yandan da bu zamanı mutlu ve keyifli sürdürmelerini de sağlamalıyız. Peki neler yapmalıyız?

1.Çocukların yaz döneminde de ders konusunda zorlanmaları, onların bir dinlenme süresi geçirmeden yorgun bir şekilde okula başlamasına ve derslerle ilgili bıkkınlığa yol açabilmektedir. Bu nedenle ders çalışmaya ara verilmesi ve çocuğun okulu, öğretmenlerini ve arkadaşlarını özlemesi sağlanmalıdır.

2.Okul döneminde eksik olduğu konularda ve geçmiş döneme ilişkin konuların tekrarını zorlamadan, onun seveceği şekilde yaptırmalıyız. Bunun planlamasını da çocuklarımızla birlikte yapmalıyız.

3. Ev de geçirdiği zamanları değerlendirmek adına ev içi etkinlikler oluşturmalıyız.Bunlar çoğunlukla kabiliyet, dikkat ve algı üzerine etkili oyunlar olabilir.

4. hepimizinde çok iyi bildiği gibi okul büyük bir sosyal çevredir. Bu sosyal ortamdan uzak kalmak çocuklarımızı olumsuz etkileyebilir. Bu bağlamda tatil sürecinde; uzun zamandır görüşemediği arkadaşları, akrabağları ve okul arkadaşları ile iletişim kurmasını sağlamalıyız. Özellikle akraba ilişkileri konusunda hassas davranmalı ve hatta imkan varsa yüzyüze görüşmelerine öncelik vermeliyiz.

5.Yine sosyal becerilerini desteklemek adına farklı arkadaş ortamları sağlayabiliriz.

6.Beden ve psikolojik sağlığı açısından sporun çok önemli olduğunun farkındayız. Tatil sürecinde onların dinlenmeleri ve gelişmeleri için uygun spor aktivitelerine yönlendirmeliyiz.


Öyle ki çok fazla bir boş zaman olarak görülen bu tatil sürecini, aslında değerli bir zaman dilimi olarak görüp, çocuklarımızın yaşam boyu gelişimine, ruhsal ve bedensel sağlığına, aynı zamanda eğitim sürecine bir katkıda bulunabileceği bir fırsat olarak değerlendirmemiz oldukça faydalı olacaktır. Unutmamalıyız ki; her şeyden önce etkili ve kaliteli zaman geçirmeyi bilmek,planlamak ve uygulamak hem çocuklarımız için hem de bizler için gelecek yaşantımıza yön verecektir. Günlük yaşamın birikmiş telaşlarından, okul rekabetinden, üretken olmayan kaygılarından arınmayı amaçlamamız gereken bu tatil sonrasında; çocuklarımızın yaşama arınmış, yenilenmiş ve taze güçlerle donatılmış olarak kaldıkları yerden, ancak bir üst düzeyden devam etmelerini sağlamalıyız.

Ankara Çocuk Psikoloğu

Üyelik Girişi
Takvim
Ankara Psikolog

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret276061